Masarykova obchodní akademie, Jičín

Státní střední odborná škola zajišťující výuku čtyřletých oborů obchodní akademie,
obchodní akademie se zaměřením na cizí jazyky, obchodní akademie se zaměřením na cestovní ruch, informatika v ekonomice.

Brain&Breakfast na téma ​Česko je nano

Naše škola se ov rámci projektu interaktivních snídaní Brain&Breakfast zúčastnila dne 25. ledna 2018 dalšího e-setkání se zajímavou osobností – tentokráte byl přednášejícím p. Jiří Kůs – na téma „ČESKO JE NANO“, český podnikatel, propagátor nanotechnologií a konceptu třetí průmyslové revoluce. 

Vystudoval průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Dvacet let se věnoval oboru průmyslové automatizace, zahraničnímu obchodu a marketingu. Je spoluzakladatelem firmy nanoSPACE, která využívá nanovlákno v antialergických lůžkovinách. Je duchovním otcem projektu Česko je nano a předsedou Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, jejíž založení inicializoval. 

Jeho snem je ČR vnímaná světem jako technologická perla EU. Stáli jsme u samého počátku využití nanotechnologií v průmyslu i spotřebním zboží. Už v roce 2004 jsme patentovali stroj na průmyslovou výrobu nanovlákna. Nanotechnologie mění charakter práce a životy lidí na celé planetě k nepoznání, jde o hlubokou změnu, která ovlivní senzoriku, medicínu, energetiku i samotnou výrobu. Pro naši republiku je to velká šance dostat se mezi globální ekonomické lídry.

Zajímavé postřehy z řad studentů

  • Zaujalo mne, jak široké využití nano má, a to i v každodenním životě – toto psali vesměs všichni studenti, některé (zejména dívky) to téma neoslovilo – jsme humanitní obor
  • podat více poutavě
  • Zaujala informace o nanočásticích a nanovláknech
  • Možná moc informací najednou, pro někoho srozumitelné, někdo nestačil informace vstřebávat
  • Takovouto formu přednášky jsem nezažila – zajímavé
  • Více lidí raději diskusi s živou osobou – výhoda přímé komunikace, přednášejícího je možno hned dotazovat
Vyhledat: